Dziwne angielskie słowa – weird words. (cz. 4)

Kolejna odsłona pięknych angielskich dziwności. Na końcu wpisu znajduje się link do quizu, ale uwaga – quiz obejmuje 2 części wpisów o dziwnych słówkach, czyli 10 słówek. Linki do poprzednich części są tutaj:

 • część 1 - ”a curmudgeon”, ”dumbfounded”, ”gobbledygook”, ”lackadaisical” oraz ”poppycock”.
 • część 2 - ”to flatline”, ”oology”, ”oops-a-daisy”, ”a ragamuffin” oraz ”woebegone”.
 • część 3 – ”clandestine”, ”a guerrilla”, ”gun-toting”, ”a muzzle” oraz ”a scofflaw”.

Quiz z części 1 oraz 2 jest tutaj.

Kolejna piąteczka ”weird words” (z dzisiejszymi już mamy dwadzieścia!):

1. ”babble” /ˈbæbl/ – czyli bełkot, paplanie. Tak samo wygląda czasownik (”to babble) od tego rzeczownika.

PRZYKŁAD: Her babble was really annoying! Thank God we are home! – Jej paplanie naprawdę było denerwujące! Dzięki Bogu jesteśmy w domu!

2. ”a contraption” /kənˈtræpʃən/ – czyli maszyna. Ja wolę tłumaczyć to słowo jako „ustrojstwo”, ponieważ oznacza ono maszynę, która wygląda dziwnie i skomplikowanie.

PRZYKŁAD: This contraption may look complicated, but it’s not. Come, I will show you how it works. – To ustrojstwo może wyglądać skomplikowanie, ale takie nie jest. Chodź, pokażę Ci jak działa.

people-314481_6403. ”trepidation” /ˌtrepɪˈdeɪʃən/ – ogromny strach przed czymś. Polskie słowo „trwoga” idealnie pasuje tutaj jako tłumaczenie.

PRZYKŁAD: I accepted his invitation with trepidation. He looked like Dracula. – Zaakceptowałam jego zaproszenie z trwogą. Wyglądał jak Dracula.

4. ”a queue” /kjuː/ – o tym słówku już pisałam (tutaj), ale z pewnością można je zaklasyfikować jako dziwność przez wzgląd na jego wymowę – wymawia się jak angielską literę q. Rzeczownik ten, oznacza kolejkę, a czasownik ”to queue” oznacza stanie w kolejce (czyli: kolejkowanie).

PRZYKŁAD: I hate queues in shops. It’s a waste of time! – Nienawidzę kolejek w sklepach. To strata czasu!

5. ”wry” /raɪ/ – przymiotnik określający coś gorzkiego (na przykład gorzki uśmiech lub uwagę). Jeżeli uśmiechamy się w sytuacji dla nas ciężkiej i nam niesprzyjającej, to z pewnością możemy użyć tego słowa!

PRZYKŁAD: His wry smile was full of pain.. He tried to look tough. – Jego gorzki uśmiech był pełen bólu. Starał się wyglądać twardo.

quiz (1)A teraz quiz z części 3 oraz 4 dla chętnych – klik. Powodzenia! Koniecznie dajcie znać jak Wam poszło z quizem!

Przez cały sierpień będę na małym wyjeździe i kontakt ze mną będzie troszkę utrudniony.. Dlatego proszę Was o wyrozumiałość i o ogromne wsparcie (we wrześniu napiszę co to się u mnie ciekawego działo!). Możliwe, że nowy wpis dodam w okolicach 19 sierpnia jeżeli będę mieć dostęp do internetu, a jeśli nie.. to widzimy się na początku września!

Pozdrawiam, M.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Słownictwo i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na „Dziwne angielskie słowa – weird words. (cz. 4)

 1. Kami pisze:

  Masz rację dość dziwne i trudne słówka. Udanego urlopu Ci życzę :).
  Pozdrawiam

 2. dzięki za powtórkę. :) Udanego wypoczynku

 3. Leseratte pisze:

  Z tej piątki znam tylko „queue”.
  Nieważne ile razy ludzie będą mi powtarzać jak to się wymawia i tak powiem to źle :p

  • Martynka pisze:

   Może dlatego, że to słówko wygląda dość dziwnie? :D Uczniowie zazwyczaj się dziwią gdy widzą je po raz pierwszy i poznają jego wymowę. :)
   Pozdrawiam serdecznie, M.

 4. ~Krystyna pisze:

  Mi już tak dobrze nie poszło, ale będę się starała bardziej ;)

 5. ~L.B. pisze:

  Jak ja nie lubię bezsensownego paplania i kolejek. Czekasz, czekasz i czekasz, czas leci, nic nie załatwione, denerwujesz się tylko. Osoby, którym się usta nie zamykają też potrafią zmęczyć człowieka. No, ale co zrobić, są i tacy. ;D
  Udanego wyjazdu! Pozdrawiam. ;)

 6. ~Ewa (Ind) pisze:

  Jak to 4 część? Takie mam zaległości? Muszę postudiować zanim się squizuję.

 7. ~jotka pisze:

  Hurra! 7 dobrych odpowiedzi, bez powtórki!
  życzę wspaniałego sierpnia i czekam na opis Twoich przeżyć :-)

 8. ~boja pisze:

  Mój wynik 24 122. Wcale nie zżynałem, chyba nieźle?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>